ارتباط با ما

برج آجودانیه / معماران کاموری

ماه ترین

معماری ایران

برج آجودانیه / معماران کاموری

طرح پیشنهادی برج آجودانیه تهران که توسط گروه معماری کاموری طراحی شده،در تلاش برای کاربردی کردن الگو های معماری سنتی ایران در ساختمان های مرتفع است.این گروه با هدف آنالیز جنبه های ویژه معماری سنتی در خصوص شرایط منطقه ای و ترکیب آن با شیوه های پیشرفته معماری اقدام به ارائه طرح پیشنهادی به کارفرما نموده است.

استفاده از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی در تابستانها و زمستانهای بسیار سرد و گرم تهران،باعث تشدید شرایط می شود.از این رو بنا به شکلی طراحی شده که علاوه بر کاستن از میزان نور ورودی به ساختمان،سرما و گرما را از طریق تهویه طبیعی کنترل کند.

ماه ترین

این گروه مفاهیم سنتی طراحی در ایران را در جهت سازگار کردن طرح با آن ها بررسی نموده اند.در آب و هوای گرم ایران برای ایجاد تهویه طبیعی و ذخیره کردن انرژی از بادگیر استفاده گسترده ای می شود و با این کار طرح به شکل معماری پایدار نمود پیدا می کند.استفاده از این نکات در کنار فرم هندسی خاص این طرح،باعث بارز شدن کار در بستر شده و به شهر تهران خط آسمانی تازه می بخشد.

ماه ترین

ایده های طراحی 

طرح پیشنهادی دفتر معماران کاموری برای برج آجودانیه درپی استفاده از طراحی سنتی ایران در مقام ابزاری برای پرداختن به مساله عملکرد در یک بنای بلند مرتبه است.  پس از تحلیل و بررسی جنبه های منحصر به فرد معماری سنتی  منطقه، و تلفیق کارامد این ویژگی ها با شیوه های طراحی پیشرو، طرحی نوین برای رفع نیازهای کارفرما ارائه شد.

این در حالی ست که استفاده از ابزار الکترو مکانیکی برای گرمایش و سرمایش ساختمانها، به نقطه مشترک بسیاری از بنا های امروز ایران و منطقه تبدیل شده اند، و علاوه بر این، تابستان های گرم و زمستان های سرد تهران بر شدت این استفاده می افزاید.

ماه ترین

در نتیجه در طرح پیشنهادی بر آن بودیم که با دیدگاهی تماما انتقادی نسبت به این رویکرد، مبنای طراحی پوسته و فرم ساختمان را بر کنترل هرچه بیشتر میزان تابش خورشد در هر طبقه و کاهش بار دستگاه های تهویه برای خنک کردن فضا قرار دهیم.

ماه ترین

برج آجودانیه

سال طراحی : ۱۳۹۳
مکان : تهران
تاریخ ثبت : ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
مساحت : ۱۲۰۰۰
نوع کاربری : اداری
همكار طراح : معماران کاموری

ماه ترین

ماه ترین

[aparat id=”uyMht”]

اتووود

ثبت نظر

پاسخ شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیش تر در معماری ایران

آخرین مطالب

معماری ایران

معماری جهان

عکاسی

طراحی داخلی

فراخوان ها و رویدادها

بالا