ارتباط با ما

آپارتمان شماره ۴ / دفتر معماری هرم

ماه ترین

معماری ایران

آپارتمان شماره ۴ / دفتر معماری هرم

آپارتمان شماره ۴ ، پروژه‌ای ا‌ست که کارفرما خواستار سه واحد مستقل بود که یک واحد آن به صورت دوبلکس تعریف شود، خواسته‌ای که تبدیل به چالش اصلی پروژه شد و ما را بر آن داشت تا از این پتانسیل در طراحی جدار بیرونی نیز استفاده کنیم؛ مانیفستی که ارتباط درون و بیرون پروژه را با یکدیگر هماهنگ کند و بتوان بر اساس نیازهای کاربر و با توجه به زمینه شهری، با آن برخورد کرد. در این پروژه سعی شده است تا چالشی به عنوان نما که پیش روی طراحان وجود دارد، از زاویه‌ای دیگر دیده شود و با توجه به کیفیت‌های فضایی مورد نیاز پروژه و هماهنگ با عملکردهای داخلی آن شکل بگیرد تا آسایش محیطی و روانی برای کاربر داشته باشد و از طرف دیگر، پروژه خود را به عنوان شاخص شهری مطرح کند.

ماه ترین

جدار بیرونی بنا قسمتی از پروژه است که بیش ترین ارتباط را با شهر برقرار و مانند چشم پروژه عمل می‌کند. این در حالی‌ است که در سالیان اخیر، متاسفانه شاهد آن هستیم که نما فقط به عنوان عاملی برای تامین نور در نظر گرفته شده و بدون توجه به عملکردهای داخلی پروژه و همچنین کیفیت‌های فضایی مورد نیاز برای پروژه شکل می‌گیرد. جدار خارجی ساختمان دارای ارتباطی دوگانه با پروژه و شهر است؛ از طرفی، باید هماهنگ با عملکرد داخلی پروژه شکل بگیرد و از سوی دیگر، باید ارتباط خود را با شهر و زمینه موجود پیدا کند.

ماه ترین

آپارتمان شماره ۴ ، پروژه ای در چهار طبقه مسکونی، در سه واحد مجزا که طبقات سه و چهار به صورت دوبلکس بود، طراحی شد. مساله اصلی که در طراحی جدار بیرونی مطرح شد، هماهنگی نما با اتفاقات درونی بنا و نمایان‌کردن آنها در جدار بیرونی، با توجه به کیفیت‌های فضایی موجود در پلان پروژه بود، بدین‌صورت که فضاهایی که در جلوی بنا و رو به شهر قرار گرفتند، از لحاظ کیفیت فضایی (نحوه ورود نور، تناسبات بازشو، متریال و …) در شکل‌گیری جدار بیرونی تاثیرگذار باشند.

ماه ترین

مکعبی که با دیتیلی از آهن اکسپوز شکل گرفت، این امکان را به ما داد که واحد دوبلکس را به صورت یکپارچه و هماهنگ با پلان طراحی کنیم. شکل‌گیری لوورهای چوبی نیز بر اساس عملکردهای پلان و میزان نور مورد نیاز آن فضا و مساله محرمیت شکل گرفت. هر یک از این اتفاقات، بر اساس اتفاقات درونی بنا، تاثیر خود را بر جدار بیرونی گذاشته و باعث شدند نما در کنار اینکه ارتباط خود را با شهر و زمینه موجود حفظ می‌کند، هماهنگ با پلان و اتفاقات داخلی بنا و براساس آسایش روانی کاربران شکل بگیرد.

ماه ترین

هماهنگی درون و بیرون پروژه، چالشی بود که در پروژه مطرح شد و تلاش شد تا به این نیاز پاسخ داده شود، مساله‌ای که در تمامی پروژه‌های ساختمانی مطرح است و شاید اندک توجهی به آن می‌شود؛ این پروژه بیانیه‌ای بود برای توجه به مفهوم سکونت و کیفیت زندگی در آن.

ماه ترین

آپارتمان شماره ۴

معمار: دفتر معماری هرم (مرتضی علی‌نیا مقدم)
موقعیت: قزوین، ایران
تاریخ: ۱۳۹۵
مساحت: ۹۳۰ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: دکتر حاج سیدجوادی
همکار طراحی: الیکا زارعی
مدل‌سازی و رندر: محمدرضا عبداللهی
عکس: مجتبی سعیدی، مجید سعیدی

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

معمار ایرانی

ثبت نظر

پاسخ شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیش تر در معماری ایران

آخرین مطالب

معماری ایران

معماری جهان

عکاسی

طراحی داخلی

فراخوان ها و رویدادها

بالا