ارتباط با ما

۱۵+۱ استادیوم المپیک برتر جهان

ماه ترین

معماری جهان

۱۵+۱ استادیوم المپیک برتر جهان

همانطور که می دانید، هر ساله مسابقات ورزشی مختلفی در سراسر جهان برگزار می گردد. آن ها از نظر اعتبار، به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. به عنوان مثال، جام جهانی فوتبال معتبر ترین مسابقات در این رشته ورزشی به شمار می رود. با این حال، هیچ یک از آن ها به پای اعتبار و عظمت بازی های المپیک نمی رسند.

المپیک هر ۴ سال یک بار در کشورهای مختلف برگزار می گردد و ورزشکاران آمادگی خود را در معتبرترین میدان رقابت دنیا محک می زنند. برای آن که میزبانی المپیک به یک کشور اهدا گردد، پارامترهای مختلفی در نظر گرفته می شود. از جمله مهمترین آن ها می توان به زیر ساخت ها و سخت افزار ها اشاره نمود. یکی از مهمترین سخت افزارها، بدون شک ورزشگاه ها هستند.

هر میزبان المپیک سعی می کند بهترین و زیبا ترین ورزشگاه های ممکن را بسازد. با این حال تنها بخشی از آن ها عنوان بهترین و زیبا ترین سازه ورزشی را از آن خود می کنند. در این مقاله  ۱۶ عدد از شگفت انگیز ترین استادیوم های المپیک را مشاهده می کنید.

ماه ترین

ورزشگاه آشیانه پرنده که در المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن مورد استفاده قرار گرفت. «آی ویوی» که به خاطر انتقاد از دولت چین به شهرت جهانی دست یافت، به عنوان مشاور در این پروژه حضور داشت.

ماه ترین

مجموعه آبی در المپیک ۲۰۰۸ پکن که میزبان شناگران و شیرجه روها بود. این مکان قرار است در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ برای ورزش کرلینگ مورد استفاده قرار بگیرد.

ماه ترین

مجتمع اسکیتی که در بازی های المپیک زمستانی سوچی روسیه مورد استفاده قرار گرفت، در نوع خود بی نظیر بود. سازه یاد شده به گونه ای ساخته شد که کاملا به زمین های یخی اطرافش فیت باشد.

ماه ترین

ورزشگاه المپیک کمپانی لوییس در شهر بارسلونا، برای بار نخست در سال ۱۹۲۹ ساخته شد و در سال ۱۹۹۲ میلادی میزبان بازی های المپیک تابستانی بود. همانطور که مشاهده می کنید، نمای بیرونی ساختمان هیچ شباهتی به ورزشگاه ندارد.

ماه ترین

ورزشگاه آرنا کورینتیانس که تنها چند ساعت با شهر ریو فاصله دارد، میزبانی برخی مسابقات ورزشی را بر عهده داشت.

ماه ترین

ورزشگاه پاناتینایکو میزبان نخستین المپیک امروزی و مدرن در سال ۱۸۹۶ بود و برای مسابقات ۲۰۰۴ آتن نیز مورد استفاده قرار گرفت. برای ساخت این سازه، تماما از سنگ مرمر استفاده شد که ترکیب آن با فضای باستانی اطراف جلوه ای زیبا ایجاد می نمود.

ماه ترین

استادیوم بزرگ المپیک که برای بازی های ۲۰۰۴ احداث گشت. البته تاخیرهایی در ساخته این سازه با شکوه به وجود آمد.

ماه ترین

استادیوم استکهلم سوئد که برای بازی های سال ۱۹۱۲ ساخته شد، بیشتر از آن که شبیه به مکانی ورزشی باشد، به یک قلعه باشکوه شباهت داشت.

ماه ترین

ورزشگاه لندن برای بازی های ۲۰۱۲، اکنون مسابقات تیم فوتبال وستهام یونایتد را میزبانی می کند.

ماه ترین

مجموعه آبی بازی های المپیک ۲۰۱۲، توسط معمار افسانه ای «زاها حدید» طراحی شد. این مکان در سال ۲۰۱۴ در دسترس عموم قرار گرفت.

ماه ترین

ورزشگاه یادبود کولیسیم لس‌ آنجلس در بازی های تابستانی سال ۱۹۳۲ و ۱۹۸۴ مورد استفاده قرار گرفت. این مکان در حال حاضر میزبان مسابقات تیم های ورزشی «USC Trojans» است و در آینده نیز پذیرای «Los Angeles Rams» خواهد بود.

ماه ترین

ورزشگاه المپیک شهر مونیخ میزبان بازی های سال ۱۹۷۲ بود. این مسابقات در سایه ترورهای وحشتناک مونیخ برگزار گشت. در حادثه رخ داده، ۱۱ پلیس و ورزشکار توسط گروهی تروریستی کشته شدند.

ماه ترین

ورزشگاه شهر ونکور کانادا نخستین بار در سال ۱۹۸۳ ساخته شد و برای مسابقات سال ۲۰۱۰ نیز مورد استفاده قرار گرفت.

ماه ترین

ورزشگاه مونترئال کانادا که میزبان بازی های سال ۱۹۷۶ بود و از مسابقات تیم بیسبال « Montreal Expos» میزبانی می کرد. سازه یاد شده دومین استادیوم گران قیمت در طول تاریخ است.

ماه ترین

استادیوم شهر مکزیکو سیتی که در سال ۱۹۵۲ احداث گشت و برای مسابقات تابستانی ۱۹۶۸ مورد استفاده قرار گرفت. نمای بیرونی آن به نقاشی دیواری اثر دیگو ریوِرا مزین شده بود.

ماه ترین

ورزشگاه ژائو هاولانژ علاوه بر میزبانی المپیک، پذیرای بازی های جام جهانی نیز بود. علی رغم آن که ریو دو ژانیرو مسیر پر پیچ و خمی را برای آمادگی کامل به منظور میزبانی طی کرد، اما نباید از استادیوم های بزرگ و باشکوه آن غافل شد.

 

حامد آل محمد – روزیاتو

ثبت نظر

پاسخ شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیش تر در معماری جهان

آخرین مطالب

معماری ایران

معماری جهان

عکاسی

طراحی داخلی

فراخوان ها و رویدادها

بالا