ارتباط با ما

آثار برتر مسابقه طراحی سردر جنوبی دانشگاه علم و صنعت ایران

ماه ترین

معماری ایران

آثار برتر مسابقه طراحی سردر جنوبی دانشگاه علم و صنعت ایران

فضای ورودی نسبت به سایر فضاها و اجزای هر واحد معماری _ واحدهایی که دارای طراحی معمارانه و شایسته ای هستند از ویژگی ها و امتیازات خاصی برخوردار است، زیرا، علاوه بر کارکرد اصلی آن به عنوان یک فضای ارتباطی ؛ از لحاظ بصری و ادراکی نیزفضایی رابط بین یک بنا با فضاهای شهری است و غالباً معیاری برای تشخیص ارزش و هویت معماری و اجتماعی هر بنا، به خصوص در شهرهای دارای بافت پیوسته و متراکم، به شمار می آید.
با این مقدمه و با توجه به جایگاه دانشگاه ها، طراحی ورودی های درخور این اماکن امریست ضروری تا علاوه بر بیان ارزش و هویت دانشگاه، شکستن ریتم یکنواخت گذر، ایجاد گشایش فضایی و ایجاد تنوع بصری به حل مشکلات آن بپردازد.

هدف این مسابقه باز طراحی سردر جنوبی دانشگاه علم و صنعت ایران با توجه به مشکلات کارکردی آن، ضمن ایجاد هماهنگی مفهومی با سردر اصلی دانشگاه بود.

بنا بر اعلام دبیرخانه «مسابقه طراحی سردر جنوبی دانشگاه علم و صنعت ایران» نتایج مرحله دوم، به شرح زیر اعلام گردید:

 

رتبه اول: کد IAC 144

علی بیدرام، نسیم قلیچ خانی، عادل افشارمنش، محمد مرتاض هجری

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

توضیحات برنده اول درباره گروه شون و طرحشون:

تیم طراحی ما را چهار نفر از دانشجو های ارشد معماری مسکن دانشگاه علم و صنعت تشکیل می دهد و این اولین پروژه ایست که این گروه به آن پرداخته است. البته هرکدام از اعضا، بصورت جداگانه، قبلا در مسابقاتی همچون نمازخانه پارک آب و آتش، نظام مهندسی هشتگرد، سردر دانشگاه جیرفت و… شرکت کرده اند و موفقیت هایی هم کسب شده است.

شرکت در این مسابقه از آنجایی برای ما اهمیت پیدا کرد که تیم طراحی با این ورودی که به مسابقه گذاشته شده بود و کانتکست پروژه، به دلیل نزدیکی به دانشکده معماری این دانشگاه، آشنایی خوبی داشتند و به نظرم دلیل اصلی موفقیت ما در این مسابقه آشنایی با زمینه پروژه بود.

ایده ها و اولویت هایی که در کار ما وجود داشت و باعث شکل گیری این طرح شد سایت پروژه بود، مانند توجه به خیابان روبه روی این سردر و مقیاس انسانی و میدان دید کم آن، درختان موجود در سایت، متریال استفاده شده در بناهای مجاور، توجه به مفاهیم استفاده شده در طراحی سردر اصلی دانشگاه و اولین عامل نیز که اهمیت بسزایی در شکل گیری طرح داشت فرعی بودن این سردر است، زیرا دانشگاه علم و صنعت، خود دارای یک سردر اصلی می باشد که برای دانشگاه هویت ساز بوده است و ما به دنبال این مسئله نبودیم. در مرحله دوم مسابقه هم توجه به مسائل عملکردی مورد توجه بیشتر قرار گرفت که به نظرم بخوبی پاسخ داده شد.

رتبه دوم: کد IAC 196

محمد رضوان قهفرخی

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

رتبه سوم: کد IAC 84

رویا اصحابی، امیرحسین رستمی زاده

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

توضیحات برنده سوم درباره گروه شون و طرحشون:

اعضای تیم طراحی جزو دانش آموختگان برتر دانشگاه تهران(پردیس هنرهای زیبا) و دانشگاه شهید بهشتی و از مدرسان دانشگاه سوره، شریعتی وآزاد تهران مرکز می باشند. اخذ رتبه اول درمسابقه طراحی مجموعه مسکونی فرمانیه، اخذ رتبه در مسابقه میدان قبله مشهد، ارایه طرح تقدیر شده یادمان شمس تبریزی، شرکت در مسابقه هفت باغ علوی و… و شرکت در پروژه های اجرایی متعدد مانند پروژه دریاچه چیتگر، ساختمان کمیسیونهای مجلس شورای اسلامی، مجموعه تجاری عرش آجودانیه،مجموعه ۱۴۵ واحدی نگین دیباجی و… جزو سوابق گروه طراحی می باشد.

    مهمترین پارامترهای شکل گیری طرح به شرح زیر بیان می شود:

  • احیای فضای شهری نا کار آمد موجود با افزایش عرض معبر و تعریف یک گشودگی در محل اتصال معبر و ورودی.(احیای مستطیل ورودی)
  • تعریف فضای مکث و حفظ ۶ درخت موجود مستتر در پشت نگهبانی فعلی و انتقال آنها از فضای پشت و مخفی به فضای شهری جدید. این فضای مکث بستر تعاملات رفتاری و یک پتانسیل برای شکل گیری رفتار اجتماعی تلقی می شود(تعریف قرارگاه رفتاری). بنا بر این این فضا دیگر تنها یک فضای عبور نخواهد بود و امکان تاکید بیشتر بر حضور انسان و حرکت پیاده در آن نسبت به حرکت سواره وجود خواهد داشت.
  • ایجاد یک نشانه شاخص (LANDMARK) در هماهنگی با محیط و بستر طرح (با توجه به عرض معبر، مقیاس همسایگی و غلبه دیدهای جانبی درخیابان نسبت به دید های محوری از روبرو) و استفاده از المان صفحه برای تعریف این نشانه ها و تاکید بر ورودی دانشگاه.
  • توجه به مولفه کف به عنوان یکی از مولفه اصلی تعریف کننده فضــا و ایجاد یک سنگفرش یکپارچه در محدوده ورودی و فضای شهری مذکور که امکان سرایت این سنگفرش به خیابان و بخش پشتی سر درب در محوطه نیز بر اساس مسایل مالی اجرای طرح وجود خواهد داشت.
  • تعریف دیواره ها با صفحه جهت شفافیت هرچه بیشتر فضا و پرهیز از ایجاد یک المان حجمی بزرگ، سنگین و پیچیده…. استفاده از صفحه علاوه بر تامین کیفیت فضایی مورد نظر سهولت اجرای طرح را نیز در پی خواهد داشت. این صفحات امکان تبدیل به یک فضای نمایشگاهی را خواهتد داشت و الزاما در تمام مقاطع صفحات صلب نمی باشند و ارتباط بصری لازم بین فضای داخل و بیرون دانشگاه را فراهم می کنند.
  • تاکید بر برنامه فیزیکی ارایه شده و عملکرد مورد انتطار کارفرما و محدودیت هزینه اجرا و امکان تطابق ۱۰۰% طرح ارایه شده با نتیجه اجرایی نهایی.
  • تاکید بر استفاده از سقف سبک جهت شفافیت هرچه بیشتر و دیده شدن ساختمانهای پشت ورودی که خود دارای ارزش و سابقه هستند.

 

معمار نیوز – مسابقات معماری و شهرسازی

ثبت نظر

پاسخ شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیش تر در معماری ایران

آخرین مطالب

معماری ایران

معماری جهان

عکاسی

طراحی داخلی

فراخوان ها و رویدادها

بالا