ارتباط با ما

آثار برتر یازدهمین دوره مسابقه معماری میرمیران ، معماری پاسخگو

ماه ترین

معماری ایران

آثار برتر یازدهمین دوره مسابقه معماری میرمیران ، معماری پاسخگو

معماری پاسخگو (Responsive Architecture) ، معماری تعاملی (Interactive Architecture) و یا معماری دینامیک (Dynamic Architecture) در برگیرندۀ ساختمان‎هایی است که قابلیت تغییر، حرکت و جابجایی دارند و شکل آنها به منظور انطباق با نیازهای طرح، تغییر می‎کند. این ساختمان‎ها گاه شکل متفاوتی اختیار می کنند، گاه جهت حرکت خورشید را تعقیب می‎کنند، گاه به یک تأثیر محیطی پاسخ می دهند، گاه برای ایجاد دید گسترده نسبت به اطراف تغییر شکل یا تغییر مکان می دهند، زمانی با سقف باز و بسته شونده (Retractable Roof)  یا سازه جمع شونده (Deployable Structure)  به نیازهای کاربردی گوناگون پاسخ می دهند، گاه با تاشدن شرایط مورد نظر برای بهره برداری مطلوب را فراهم می نماید (Foldable Building) ،گاه به سمت جهت وزش باد، تغییر جهت می‎دهند، گاه با طبیعت همساز می شوند تا انرژی مورد نیاز خود را تأمین کنند. این نوع معماری با قابلیت تغییر، حرکت، جابجایی ویا چرخش امکان تحقق خواسته‎هایی را فراهم می سازند که در گذشته با معماری ساکن و غیر منعطف امکان پذیر نبود.

بناهای ساخته شده در قالب این معماری که گاه شامل معماری تطبیق پذیر (Adaptive Architecture) و گاه در برگیرنده معماری تغییر شکل پذیر (Changeable Architecture) و گاه معماری قابل انتقال (Transformable Architecture) است دائماً در حال تغییر شکل و تعدیل خود هستند. گاهی بخشی از ساختمان و یا طبقه ای از آن و یا نمای ساختمان در حال تغییر، جابجایی یا چرخش است و گاهی اساساً فرم کلی بنا تغییر می‎کند. این رویکرد جدید، نوعی رقابت با روش‎های متداول معماری معاصر است تا با بهره گرفتن از تکنولوژی مدرن و گاهی هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) امکان تعامل و پاسخگو بودن معماری به نیازهای انسان فراهم شود.
معماری پاسخگو، معماری تعاملی و یا معماری دینامیک، نماد نگرش جدیدی است که انتظار می‎رود معماری آینده، سیمای شهرها و کیفیت زندگی در شهرها را تغییر دهد و به‎وسیلۀ آن، بناها بعد چهارمی به نام زمان را نیز به‎دست می‎آورند. در این تفکر، بناها شکل صلب و ثابت نخواهند داشت و به دنبال معماری سیمای شهرها بسیار سریع‎تر از آنچه تصور می‎شود تغییر خواهد کرد. بعد چهارم در معماری امروز جهان حاصل تحقیقات علمی و تلاش‎های بسیار در زمینۀ معماری دینامیک و از سوی دیگر حاصل پیشرفت های تکنولوژی معماری است که در سطح جهانی و بین معماران، مهندسان و طراحان مورد توجه قرار گرفته است.
ضرورت بهره گرفتن از آخرین فناوری ها و نیز روش‎های پیشرفتۀ ساخت و نتایج حاصل از آن مانند توانایی تولید انرژی درون بنا، از ویژگی شاخص این معماری هستند. در این روش، از تکنولوژی های نوین در زمینه مهندسی ساختمان، هوشمند نمودن ساختمان ها، بهینه ساختن مصرف انرژی و تولید انرژی های پاک با استاندارد کیفی بالا استفاده می‎شود. در حقیقت، ویژگی های خاص معماری تعاملی و یا معماری دینامیک مانند انعطاف‎پذیر بودن و داشتن امکان تغییر شکل و همزمان استفاده از تکنولوژی های پیشرفته شکل گیری ساختمان های هوشمند (Smart Building) را میسر می سازد. دستاوردی که می‎تواند در آینده منجر به تحقق معماری پاسخگو به نیازهای انسان در ابعاد گوناگون شود.

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز یازدهمین دوره مسابقه معماری میرمیران با موضوع «معماری پاسخگو»، مورخ ۳ اردیبهشت ۹۶ در خانه هنرمندان ایران برگزار گردید. و رتبه های برتر به شرح زیر اعلام گردید:

ماه ترین

رتبه اول: کد ۷۱ – امیرحسین وثاقی باهر

ماه ترین
رتبه دوم: کد ۱۴ – بابک بهنوا

ماه ترینرتبه سوم: کد ۵۷۷ – ایوب علی نیا، سعید طلیم خانی و پدرام سلمانی (طرح مشترک)

طرح های منتخب:

ماه تریناشکان رضائی و زهرا رضایی (طرح مشترک)

ماه ترین
ابراهیم روحی و مرتضی محمدی (طرح مشترک)

ماه ترین
روح اله کاشی و مهدی امیری (طرح مشترک)

ماه ترین
پریسا اختری

ماه ترین
احمد صفار

ماه ترین
سحر قلیچی و بیژن خرم دل مهربان (طرح مشترک)

ماه ترین
حامد علی عسگری و اسماء باقری (طرح مشترک)

ماه ترین
امیرحسین مستوفی زاده

ماه ترین
صابر مجیدی و محمد خدابنده لو (طرح مشترک)

ماه ترین
نیلوفر وجدی، پریسا فراهانی، زهرا فلسفی، نگار تقوی و فائزه ولوجردی (طرح مشترک)

 

معمار نیوز – بنیاد معماری میرمیران

ثبت نظر

پاسخ شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیش تر در معماری ایران

آخرین مطالب

معماری ایران

معماری جهان

عکاسی

طراحی داخلی

فراخوان ها و رویدادها

بالا