ارتباط با ما

ویلا ۱۳۱ / استودیو طراحی براکت

معماری ایران

ویلا ۱۳۱ / استودیو طراحی براکت

نشریه اینترنتی “دیزاین بوم” به معرفی طراحی ویلای ۱۳۱  پرداخته که در سال ۲۰۱۶ توسط استودیو براکت در اصفهان طراحی و به بهره برداری رسیده است. معمار مسئول این پروژه شروین حسینی و تیم طراحی احسان حاج رسولی‌ها و مهدی هلاکویی و پریسا حق شناس بوده‌اند. این پروژه برنده جایزه معمار سال ۱۳۹۵ در گروه مسکونی تک واحدی شده است.

در تمامی دوران‌های تاریخی شهر اصفهان از باغ‌های بی نظیری متشکل بوده است. اگرچه امروزه تعداد محدودی از این باغ‌ها برجای مانده‌اند. به دلیل رشد روزافزون این شهر، باغ‌ها به خیابان‌ها و بزرگ راه‌ها تبدیل شده و تراکم فضای سبز این شهر کاهش یافته است. طراحان این پروژه که در یکی از شهرهای اطراف اصفهان واقع شده است تصمیم به احیای این ویژگی گرفته‌اند.

ماه ترین

ساختمان باغ از سه ردیف دیوار در امتداد شرقی -غربی و چهار ردیف دیوار در امتداد شمالی- جنوبی شکل گرفته که ترکیب عمودی وافقی این دیوارها مکعب‌هایی را به‌ وجود آورده است. ازکنار هم نشستن آن‌ها فضاهای عمومی، خصوصی و فضای ما بین شکل گرفته است. به نحوی که چشم از هرطبقه به طبقه دیگر بدَوَد و از میان این گشایش‌ها چشم‌اندازهایی از باغ قاب شود و در عین حال همین ترکیب سازه و نمای اصلی بنا را نیز ساخته است.

در واقع ساختار اصلی این خانه و دیوارهای حائلی که خاک گودال باغچه را مهار کرده‌اند و نیز هر چیز دیگری که معماری این طرح را پدید آورده از کنار هم چیدن دیوارهای بتنی مدولار به دست آمده است. لغزش دیوارها روی هم، جلو و عقب نشستن آن‌ها ، به هم رسیدن یا فاصله گرفتن آن‌ها از هم فضاهایی را به وجود آورده تا بنا ساکنانش را در بر بگیرد و در” بیرون” گیاهان و سبزینگی به دوشش سوار ‌شوند. بنایی به رنگ خاکستری فارغ ازهر تزئین و الحاق، نشسته بر بستر سبز باغ، مجالی که با خاطره‌ها و یادگارها رنگ تعلق بگیرد، در شور و هیجان اتفاقات سهیم شود و باز به سکوت و ارامش خود برگردد.

ماه ترین

اصفهان در طول دوران یک باغ شهر بوده است، ولی امروزه از آن‌ باغ‌ها تنها چند اسم باقی مانده‌اند. باغ‌هایی باصفا که در جریان توسعه‌ی شهر تبدیل به کوچه و خیابان و محله شده‌اند. اما در اطراف اصفهان هنوز باغ‌ها و بیشه‌ها کماکان زنده‌اند و در آنها زندگی جاری‌ست. روند فرار از شهر و روی آوردن مردم به زندگی در شهرک‌های ویلائی و بیشه‌های اطراف روز به روز بیشتر می‌شود. در این طرح که در یکی از شهرک های حاشیه اصفهان ساخته‌ شده، کارفرما تصمیم گرفته بود که در باغ زندگی کند.

امروز شهرها پر هیاهو شده‌اند و سیمای شهری مدام فریاد می‌کشد و بی‌قرار و بلاتکلیف است و در این بین زندگی در یک عمارت ساده که میان باغی مصفا بنا شده،  مجالی برای سکوت و شنیدن صدای طبیعت فراهم می‌آورد. ضوابط ساخت در شهرک در عین حال که به آن نظم می بخشد محدودیت هایی نیز اعمال می کند. محدودیت هایی که خود دست‌آویز طراحی این باغ – ویلا شده است. ارتفاع نباید از حد سایر پلاک‌ها (حدود ۸ متر) بالاتر باشد، در نتیجه زیر بنای  بیش از ۴۰۰ متر درخواستی کارفرما در سطح اشغال حدود۱۵% زمین، در دو طبقه و در این ارتفاع قابل دستیابی نبود. همچنین، پلاک‌ها با پرچین و دیوارهای کوتاه و فَنس از خیابان و زمین‌های کناری جدا شده‌اند که این شرایط موجب می‌شود خانه‌ها از اطراف دیده شوند. برای رسیدن به سطح مورد نیاز کارفرما، به طبقه سومی نیاز بود که با توجه به ضوابط در زیر زمین باید تعبیه می شد. به همین دلیل باغ را به دو بخش تقسیم شد، یکی هم تراز خیابان و دیگری پائین تر از سطح زمین که یک گودال‌باغچه پدید آوَرد.  باغچه‌ای که فضاهای خصوصی خانه، حیات و استخری که در آن است از دید مصون می ماند و به تلطیف هوای گرم و خشک کویری در تابستان کمک می کند.

ماه ترین

ساختمان باغ از سه ردیف دیوار در امتداد شرقی -غربی و چهار ردیف دیوار در امتداد شمالی- جنوبی  شکل گرفته که ترکیب عمودی و افقی این دیوارها مکعب‌هایی را به‌وجود آورده است. ازکنار هم نشستن آنها فضاهای عمومی، خصوصی و فضای ما بین شکل گرفته است. به نحوی که چشم از هرطبقه به طبقه دیگر بدَوَد و از میان این گشایش‌ها چشم‌اندازهایی از باغ قاب شود و در عین حال همین ترکیب سازه و نمای اصلی بنا را نیز ساخته است.

در واقع ساختار اصلی این خانه و دیوارهای حائلی که خاک گودال باغچه را مهار کرده‌اند و نیز هر چیز دیگری که معماری این طرح را پدید آورده از کنار هم چیدن دیوارهای بتنی مدولار یک در یک (به متر) به دست آمده است. لغزش دیوارها روی هم، جلو و عقب نشستن آنها ، به هم رسیدن یا فاصله گرفتن آنها از هم فضاهایی را به وجود آورده تا بنا ساکنینش را در آغوش بگیرد و به باغ نگران باشد. ساختمانی باشد خنثی که  در” درون” اشیاء واشخاص و رنگ هایی که به آن افزوده می شود خاطره ها را شکل می دهند. و در”بیرون” گیاهان و سبزینگی به دوشش سوار می‌شوند. بنایی به رنگ خاکستری فارغ از هر تزیین و الحاق، نشسته بر بستر سبز باغ، مجالی که با خاطره‌ها و یادگارها رنگ تعلق بگیرد، در شور و هیجان اتفاقات سهیم شود و باز به سکوت و ارامش خود برگردد.

ماه ترین

اطلاعات عمومی پروژه

نام پروژه: باغ ویلای ۱۳۱
آدرس: اصفهان  جاده اصفهان به شیراز، مرق، دهکده زیتون پزشکان، ویلای ۱۳۱
شرکت مشاوره: استودیو طراحی براکت
معمار مسئول: شروین حسینی
تيم طراحي: احسان حاج رسولی ها، مهدی هلاکویی، پریسا حق شناس
تاریخ:  ۱۳۹۱-۱۳۹۵
نوع پروژه: مسکونی
مساحت سایت پروژه: ۱۰۰۰ مترمربع
مساحت طبقه همکف: ۱۶۸ مترمربع
مساحت ساخته شده: ۴۳۰ مترمربع
مشاور سازه: فرید عرب زاده، محمد نیلی پور
اجرا: استودیو طراحی براکت
مدیراجرایی پروژه: استودیو طراحی براکت
تیم اجرایی پروژه: علی نعمتی با همکاری شرکت بنیاد بتن اصفهان
مهندس ناظر: مهدی هولاکویی
تیم اجرایی پروژه: علی نعمتی با همکاری شرکت بنیاد بتن اصفهان
طراح سه بعدی: احسان حاج رسولی ها
ماکت ساز: امیر شفاعی زاده
تیم ارائه: کسری ابراهیمی، حمیدرضا ادریسی، الناز شفیع زاده، سیما محمدی، بابک پیوسته، شادی محمدی

عكاس: فرشید نصرآبادی
کارفرما: دکتر مهرداد کاظمیان، دکتر آناهیتا هراتیان
بودجه: ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال
جوایز: تقدیر شده در گروه مسکونی تک واحدی، جایزه معمار سال ۱۳۹۵

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

ماه ترین

  • مطالب تارنمای ماه ترین را در کانال تلگرام ما دنبال کنید.
  • مطالب دسته معماری را از اینجا دنبال کنید.
  • مطالب دسته معماری ایران را از اینجا دنبال کنید.

هنر آنلاین – معماری معاصر ایران

ثبت نظر

پاسخ شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیش تر در معماری ایران

آخرین مطالب

معماری ایران

معماری جهان

عکاسی

طراحی داخلی

فراخوان ها و رویدادها

بالا