ارتباط با ما

۱۰+۱ دفتر کار زیبا ساخته شده در جهان

آرتیستر

معماری

۱۰+۱ دفتر کار زیبا ساخته شده در جهان

دفتر کار های زیبایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، آنقدر طراحی منحصر به فردی دارند که تصور ما از فضای سرد و بی‌روح محیط کار را تغییر خواهند داد.

وقتی صحبت از دفتر کار شرکت یا اداره‌ها به میان می‌آید،‌ اکثر مواقع ذهن افراد به طرف فضایی اداری، بدون رنگ و روح و انرژی متمایل می‌شود؛ اما گاهی اوقات هم پیش می‌آید که معماری این مکان‌ها آنچنان چشم‌نواز است که تصور گذراندن ساعات کاری در آن‌ها را شیرین می‌کند.

به تازگی «فستیوال معماری جهانی» (WAF)، جشنواره‌ای سالانه برای اهدای جوایز به معماران برجسته سراسر جهان، لیست کوتاهی از زیباترین ساختمان‌های اداری و تجاری دنیا را منتشر کرده است.

آرتیستر

۱ . استودیوی گیلرمو تورس

این دفتر کار توسط شرکت بین‌المللی معماری «استودیوی گیلرمو تورس» (Guilherme Torres Studio) در سائو پائولو برزیل ساخته شده و همانند سایر ساختمان‌های طراحی‌شده توسط این کمپانی، از سبک معماری زبره‌کاری یا همان بروتالیستی به همراه مقدار اندکی چاشنی مدرنیته، بهره می‌برد.

آرتیستر

طرحی جالب‌توجه در این دفتر که پنل‌های مشکی شناور آن با امکان چرخش در جای خود، اتاق‌های کنفرانس یا دفاتر کاری را از فضایی بسته و خصوصی به محیطی باز تبدیل می‌کنند.

آرتیستر

۲ . مینگو دیزاین

لای یارد (Lai Yard) مکانی برای مدیتیشن است که در شهر نانجینگ چین، در شمال پِکن، توسط شرکت «مینگو دیزاین» (Minggu Design) ساخته شده و فضای خارجی آن طرحی ترکیبی از سنگ و شیشه است.

آرتیستر

فضای داخلی نسبتا سنتی هم نمایی به حیاط و باغ کوچک بیرون دارد.

آرتیستر

۳ . پرومُنتوریو

دفتر کار شرکت غیرانتفاعی تکنولوژی “GS1 Portugal” واقع در لیسبون پرتغال که دیوارهای نمای آن بافت و طرح مخصوصی دارد،‌ توسط کمپانی «پرومُنتوریو» (Promontorio) معماری شده است.

آرتیستر

نمای داخلی این ساختمان شامل خطوط منحنی زیبایی است که به سمت سقف امتداد یافته‌اند و لبه‌های سختی هم دیده می‌شوند که از دیوارها به سمت زمین در حرکت‌اند.

آرتیستر

۴ . بَتل آی روجا

دفتر مرکزی شرکت پوشاک “Pull & Bear” در نرون اسپانیا، ساختمانی کم ارتفاع و عریض در کنار چمنی زیبا و حرص شده است که به وسیله معماران کمپانی «بَتل آی روجا» (Batlle i Roig) طراحی ‌شده است.

آرتیستر

معماری مینیمالیستی فضای خارجی ساختمان با دیوارها و پله‌های کاملا سفید داخل هماهنگی جالبی دارد.

آرتیستر

۵ . معماران HKW

«معماران HKW» طرحی مشابه مورد قبلی را برای دفتر مرکزی «شرکت ساخت و ساز SY» در تایچونگ تایوان، پیاده کرده‌اند؛ ساختمانی بتونی در میان درختان سبز که کنتراست زیبایی را در میان سبزی و سفیدی ایجاد کرده است.

آرتیستر

با این حال به لطف ارتفاع کم و نمای وسیع، این دفتر کار حس مهمان نوازانه و خوش‌آمد گویانه‌ای را منتقل می‌کند.

آرتیستر

۶ . معماران اولترا

دفتر مرکزی سرویس خبری شهر وژشنگا (Września) در لهستان، طرحی استادانه از شرکت «معماران اولترا» (Ultra Architects) است که نمای خارجی حفره‌دار آن، طرحی انتزاعی از ستون‌های خبری روزنامه است.

آرتیستر

در داخل هم محیطی باز و وسیع، فضای آشنای اتاق‌های خبری مرسوم را به وجود آورده است.

آرتیستر

۷ . معماران شِین تامپسون

دفتر کار “۴۹۰ Consulting Suites” در اسپرینگ هیل استرالیا، توسط شرکت «معماران شِین تامپسون» (Shane Thompson Architects) ساخته شده که نمایی مسحورکننده را با ترکیب خطوط عمودی و افقی به وجود آورده است.

آرتیستر

این ساختمان قرن نوزدهمی برای هماهنگی با معماری‌های مدرن منطقه‌ی شلوغی که در آن واقع شده،‌ بازسازی شده است.

آرتیستر

۸ . معماران و طراحان سنکچوری

در دفاتر شرکت معماری «سنکچوری» (Sanctuary) واقع در بنگلور هندوستان، با استفاده از دیوارهای متحرک محیط داخلی و خارجی فضای کاری با هم ترکیب ‌شده‌اند و جریان هوای مناسبی هم برقرار شده است.

آرتیستر

حس ایجادشده در این ساختمان مشابه طراحی خانه‌های ییلاقی است و ‌به کارکنان این اجازه را می‌دهد که ساعات کاری خود را در ایوان سایبان داری بگذرانند که توسط درختان اطراف، از نور خورشید محافظ می‌شود.

آرتیستر

۹ . شرکت معماری KSM

استدیو معماری و طراحی شرکت “KSM” در شهر چنای هند هم طراحی خارجی مشابهی با ساختمان سنکچوری دارد.

آرتیستر

اما داخل این دفتر کار ظاهر مدرن‌تری دارد و طرح بتونی و شیشه‌ای آن، یک فضای کاری چندطبقه و کاربردی را ایجاد کرده است.

آرتیستر

۱۰ . استوای استکهلم

ساختمان تجاری “Västgötagatan 5” در استکهلم سوئد اخیرا برای به‌روزرسانی راه‌پله‌ها و طرح طبقه‌بندی کلی، توسط شرکت «استوای استکهلم» (Equator Stockholm) مرمت شده است.

آرتیستر

پس از اتمام مرمت، گیاهان سبز و سرزنده امتدادیافته از کف تا سقف فضای داخلیِ کاملا سفید ساختمان، ‌به این دفتر کار روح تازه‌ای بخشیده‌اند.

آرتیستر

۱۱ . زاها حدید

دفتر بندری آنتورپ (Antwerpen) در بلژیک، توسط معمار مشهور عراقی بریتانیایی زاها حدید ( Zaha Hadid ) طراحی شده و طرحی شبیه به قالب کلی کشتی دارد.

آرتیستر

نمای شیشه‌ای ساختمان با تابش نور خورشید شروع به درخشیدن می‌کند و با تاریک و روشن شدن هوا، ظاهری رام‌تر به خود می‌گیرد.

کیا علیپور – گجت نیوز

ثبت نظر

پاسخ شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیش تر در معماری

آخرین مطالب

معماری ایران

معماری جهان

عکاسی

طراحی داخلی

فراخوان ها و رویدادها

بالا