ارتباط با ما

کتاب معماری ؛ مفاهیم پایه در محلات پایدار

آرتیستر

معماری

کتاب معماری ؛ مفاهیم پایه در محلات پایدار

به دنبال افزایش گرمایش جهانی و بروز تغییر اقلیم متفکران و نظریه پردازان زیادی به دنبال یافتن راه حل‌های مختلف برآمدند که یکی از این راه‌حل‌ها مطرح شدن نظریه «توسعه پایدار» میباشد، این نظریه تا سالها بیشتر بر ضرورت های اقتصادی و محدودیت‌های زیست محیطی تاکید می‌ورزید اما در دهه آخر با پیدایش شعار «جهانی بیندیش، محلی عمل کن» نقش آن در جنبه های محلی و بومی بیشتر شده است.

با وجود آنکه تعاریف بسیاری از مفهوم توسعه پایدار در مقیاس های کلان ارائه شده است اما مفهوم آن در مقیاس محلی هنوز به قطعیت روشن نشده است. این در حالی است که محلات شهری حائز اهمیت بسیار بوده و نقاط قوت یا ضعف آنها در ابعاد مختلف می‌تواند به کل شهر تسری پیدا کند و کارایی آن را تحت تأثیر قرار دهد. ایده محله پایدار در آمریکا شکل گرفت و تلاش های بسیاری در راستای ارائه تعریف دقیقی از محلات پایدار و نیز معرفی خصوصیات و ویژگی‌های آن تاکنون انجام پذیرفته است، آنچه بیش از پیش در رابطه با این تعاریف مشهود است ارائه آنها مطابق با شرایط و ویژگی های محلی است که هر صاحب نظر مطابق با آن ایده های خود را مطرح ساخته است. در عمل نیز تلاش‌های بسیاری به منظور ساخت یک محله پایدار صورت پذیرفته و نمونه‌های موفقی از آن نیز در سطح جهانی وجود دارد.

می توان یک محله پایدار را اینچنین تعریف کرد:
محلاتی که در آن ها مردم حال و آینده دارای زندگی با کیفیت بالایی بوده، فرصت های برابر و گزینه های متنوعی برای استفاده از منابع طبیعی دوستدار محیط زیست داشته، ضایعات کمتری تولید کرده، به اکوسیستم ها در مقیاس محلی احترام گذاشته و با بهبود وضع محیط به وسیله مشارکت پایدار ضامن تقویت و پیشرفت محیط خود خواهند شد.

محله‌ها را باید پیکره حیاتی جامعه محسوب کرد و موفقیت‌های آن غالباً نحوه عملکرد شهر و حتی کشور را تعیین خواهد کرد و از آنجایی که در درون آنها خانه‌های مسکونی به‌عنوان اصلی‌ترین بخش یک محله قرار گرفته‌اند این محلات مصرف کننده بالای انرژی و نیز تولید کننده آلودگی و ضایعات فراوان هستند، لذا ضروری به نظر می‌رسد به منظور دستیابی به اهداف کلان پارادایم پایداری نقطه آغازین محلات شهری باشند.

کتاب مفاهیم پایه در محلات پایدار، تألیف آوی فریدمن یکی از چهره‌های برجسته در زمینه مسکن و به ویژه مسکن قابل توسعه و طرح‌های مسکن آینده است که سال ۲۰۰۰ مجله وال پیپر او را در زمره یکی از ۱۰ نفر در سرتاسر جهان برگزید که به احتمال قوی روش زندگی ما را تغییر می‌دهند.

به منظور معطوف داشتن توجه هرچه بیشتر دانشجویان و دانش‌پژوهان، صاحب نظران و مدیران شهری به مقوله پایداری و توجه به نهاد ارزشمند محله، این کتاب ترجمه شد و اصولی که در ۸ فصل این کتاب آورده شده، می‌تواند نقشه راهی برای دستیابی به اهداف عالی ارتقا ی کیفیت زندگی در محلات باشد.

کتاب مفاهیم پایه در محلات پایدار

نویسنده: آوی فریدمن
ترجمه:

– دکتر حامد مضطرزاده؛ عضو هیئت علمی گروه آموزشی معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز
– دکتر وحیده حجتی؛ عضو هیئت علمی گروه آموزشی معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز

ناشر: انتشارات طحان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶
قیمت: ۲۸۰،۰۰۰ ریال

 

معمار نیوز

ثبت نظر

پاسخ شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیش تر در معماری

آخرین مطالب

معماری ایران

معماری جهان

عکاسی

طراحی داخلی

فراخوان ها و رویدادها

بالا